Rupert Road over Hartenstine Creek
Good Condition8 years old3,387 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Montgomery |
| Location | 0.32 Mi N Of SR 4031 |
| Carries | Rupert Road |
| Crosses | Hartenstine Creek |
| Coordinates | 40.24810, -75.57295 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 91.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,387 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055774 |