Paper Mill Road over Perkiomen Creek
Good Condition8 years old228 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Montgomery |
| Location | 2.2 Mi. E. Sr100 2804b8 |
| Carries | Paper Mill Road |
| Crosses | Perkiomen Creek |
| Coordinates | 40.38819, -75.55450 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 192.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 228 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055780 |