Dustin RD over Dry Creek
Poor Condition52 years old846 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 0.8 Mi N Liberty Road |
| Carries | Dustin RD |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 38.24527, -121.22659 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 417.0 ft (127.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 1105.8 sq m |
| Main Spans | 15 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 846 (2013) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0129 |