Paden RD over Edwards Run
Good Condition8 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lawrence |
| Location | Betw T-385 & T-379 |
| Carries | Paden RD |
| Crosses | Edwards Run |
| Coordinates | 40.91837, -80.42019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055795 |