Sr2050 over Rattling Run
Good Condition8 years old221 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Armstrong |
| Location | Jackson Road |
| Carries | Sr2050 |
| Crosses | Rattling Run |
| Coordinates | 40.57235, -79.52858 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 152.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 221 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055801 |