West Ohio ST over Norfolk Southern R/r
Good Condition123 years old3,479 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | 118 West Ohio ST Bridge |
| Carries | West Ohio ST |
| Crosses | Norfolk Southern R/r |
| Coordinates | 40.45160, -80.01069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 408.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1903 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,479 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055802 |