Sr1005 over Crooked Creek
Good Condition8 years old526 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Indiana |
| Location | 1 Mi NE SR 286 Intersect. |
| Carries | Sr1005 |
| Crosses | Crooked Creek |
| Coordinates | 40.67439, -79.04750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 109.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 526 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055815 |