Hewitt Road over South Branch Duck Creek
Good Condition63 years old270 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 0.7 Mi N SH 4 |
| Carries | Hewitt Road |
| Crosses | South Branch Duck Creek |
| Coordinates | 37.93843, -121.03844 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 86.6 ft (26.4 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 261.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 270 (2007) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0130 |