Pa 29/100(lr 158) over Indian Creek
Good Condition8 years old13,199 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lehigh |
| Location | 0.4 Mi.s.of SR 2025 |
| Carries | Pa 29/100(lr 158) |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 40.47578, -75.53142 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 180.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,199 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055873 |