SR 4009(candor Rd) over Pa Tpk 0576
Good Condition8 years old1,152 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Washington |
| Location | 1.23 Miles South Of SR 22 |
| Carries | SR 4009(candor Rd) |
| Crosses | Pa Tpk 0576 |
| Coordinates | 40.40719, -80.30828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 292.0 ft (89 m) |
| Max Span | 146.0 ft (44.5 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 970.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,152 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055893 |