T-487 Iva Jen RD over N Br Cowanesque River
Good Condition8 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Potter |
| Location | At SR 1019 Intersection |
| Carries | T-487 Iva Jen RD |
| Crosses | N Br Cowanesque River |
| Coordinates | 41.95450, -77.64779 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 104.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055894 |