SR 59-pa 59 over Blacksmith Run
Good Condition8 years old2,021 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | McKean |
| Location | 1 Mi W Smethport |
| Carries | SR 59-pa 59 |
| Crosses | Blacksmith Run |
| Coordinates | 41.81142, -78.48432 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 83.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,021 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055899 |