Aston Mtn. Rd. over Monument Creek
Fair Condition66 years old150 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lackawanna |
| Location | .24m S SR 502 |
| Carries | Aston Mtn. Rd. |
| Crosses | Monument Creek |
| Coordinates | 41.32518, -75.68826 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 144 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055901 |