Briggs Hollow Road over S. Fork Straight Creek
Fair Condition9 years old600 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Elk |
| Location | East Of East Branch Lake |
| Carries | Briggs Hollow Road |
| Crosses | S. Fork Straight Creek |
| Coordinates | 41.56450, -78.53331 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 74.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2024) |
| Truck Traffic | 85% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055903 |