Thornton Road over Beaver Slough
Fair Condition85 years old1,232 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 0.75 Mi S Kile RD |
| Carries | Thornton Road |
| Crosses | Beaver Slough |
| Coordinates | 38.20783, -121.40969 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 316.5 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,232 (2013) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0133 |