SR 3001 over West Creek
Good Condition8 years old211 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Cameron |
| Location | Howard |
| Carries | SR 3001 |
| Crosses | West Creek |
| Coordinates | 41.47695, -78.32394 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 288.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 211 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055904 |