SR 3053 over West Branch Codorus CR
Good Condition8 years old1,170 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | York |
| Location | Menges Mills |
| Carries | SR 3053 |
| Crosses | West Branch Codorus CR |
| Coordinates | 39.86273, -76.88975 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 249.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,170 (2024) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055909 |