SR 4031 over Beaverdam Creek
Good Condition8 years old222 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bedford |
| Location | 1.5 Mi W Of Queen |
| Carries | SR 4031 |
| Crosses | Beaverdam Creek |
| Coordinates | 40.27096, -78.53125 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 93.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 222 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055927 |