SR 1008 over Rattlesnake Creek
Good Condition8 years old758 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Jefferson |
| Location | 530ft E SR 0219 Inters |
| Carries | SR 1008 |
| Crosses | Rattlesnake Creek |
| Coordinates | 41.22038, -78.77349 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 227.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 758 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055931 |