SR 19 Franklin St. over Over Munnel Run
Good Condition8 years old7,975 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | Coolspring Township |
| Carries | SR 19 Franklin St. |
| Crosses | Over Munnel Run |
| Coordinates | 41.23457, -80.23812 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 233.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,975 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055939 |