SR 1011 over Delaware River
Good Condition8 years old19 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Pike |
| Location | Shohola Twp Tr 97 Ny Line |
| Carries | SR 1011 |
| Crosses | Delaware River |
| Coordinates | 41.43944, -74.81978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 505.9 ft (154.2 m) |
| Max Span | 251.0 ft (76.5 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 1048.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055941 |