SR 0038 over Connoquessing Creek
Good Condition8 years old5,188 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Butler |
| Location | 3.5 Mi N SR 68 Intersect. |
| Carries | SR 0038 |
| Crosses | Connoquessing Creek |
| Coordinates | 40.92126, -79.87911 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 433.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,188 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2020 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055952 |