US Route 11 over Conococheague Creek
Good Condition8 years old14,580 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Franklin |
| Location | Greene Township |
| Carries | US Route 11 |
| Crosses | Conococheague Creek |
| Coordinates | 39.96199, -77.64025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 643.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,580 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055962 |