SR 4033 over Pa Tpk (i-76)
Good Condition8 years old2,981 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Westmoreland |
| Location | Near Murrysville |
| Carries | SR 4033 |
| Crosses | Pa Tpk (i-76) |
| Coordinates | 40.40469, -79.71183 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 193.9 ft (59.1 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 638.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,981 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055966 |