T-492 Becker Road over Bells Gap Run
Good Condition8 years old180 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Blair |
| Location | .1 Mi.s.of Bellwood |
| Carries | T-492 Becker Road |
| Crosses | Bells Gap Run |
| Coordinates | 40.59500, -78.33761 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 174.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055974 |