Noblestown RD over Ohio C. Sr3117 Robinson
Fair Condition54 years old3,049 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | 1/2 Mi W Of US 0079 |
| Carries | Noblestown RD |
| Crosses | Ohio C. Sr3117 Robinson |
| Coordinates | 40.39583, -80.10964 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 596.1 ft (181.7 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1835.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,049 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055976 |