Sr4012 over Slippery Rock Creek
Good Condition8 years old875 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Butler |
| Location | 1.3 Mi W SR 308 Intersect |
| Carries | Sr4012 |
| Crosses | Slippery Rock Creek |
| Coordinates | 41.10569, -79.92210 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 192.9 ft (58.8 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 599.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 875 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055978 |