SR 3020 Master RD over SR 0080 EB & WB
Fair Condition8 years old56 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Clarion |
| Location | 2.3 Mi N SR 338 Intersect |
| Carries | SR 3020 Master RD |
| Crosses | SR 0080 EB & WB |
| Coordinates | 41.19271, -79.64353 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 252.0 ft (76.8 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 737.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055979 |