SR 120-pa 120 over Montour Run
Good Condition8 years old300 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Clinton |
| Location | 6 Mile East Sinnemahoning |
| Carries | SR 120-pa 120 |
| Crosses | Montour Run |
| Coordinates | 41.30192, -78.01488 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 63.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056000 |