SR 35-pa 35 over East Licking Creek
Good Condition8 years old2,032 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Juniata |
| Location | 1 Mi SW Mifflin |
| Carries | SR 35-pa 35 |
| Crosses | East Licking Creek |
| Coordinates | 40.55546, -77.42203 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 97.1 ft (29.6 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 301.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,032 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056006 |