Sr0436 over Mahon Cr/water St/b&p Rr
Fair Condition8 years old4,213 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Jefferson |
| Location | 100ft S SR 36 Intersect. |
| Carries | Sr0436 |
| Crosses | Mahon Cr/water St/b&p Rr |
| Coordinates | 40.94257, -78.99289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 824.1 ft (251.2 m) |
| Max Span | 290.0 ft (88.4 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 3341.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,213 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056011 |