Park Road over Elk Creek
Fair Condition113 years old25 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Centre |
| Location | East Of Pa 445 |
| Carries | Park Road |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 40.90019, -77.47757 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 92.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1913 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056012 |