Lower Sacramento R over Mokelumne River
Good Condition57 years old9,943 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 0.9 Mi N Turner RD |
| Carries | Lower Sacramento R |
| Crosses | Mokelumne River |
| Coordinates | 38.15707, -121.29824 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 182.4 ft (55.6 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 672.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,943 (2008) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 122 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0138 |