SR 3014 over Lost Creek
Good Condition8 years old77 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Somerset |
| Location | .5 Mi E Of Barronvale |
| Carries | SR 3014 |
| Crosses | Lost Creek |
| Coordinates | 39.94800, -79.26543 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 113.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 77 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056013 |