SR 1019(lr 557) over Little Cedar Creek
Good Condition8 years old16,333 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lehigh |
| Location | Cedar Crest @ SR 2008 |
| Carries | SR 1019(lr 557) |
| Crosses | Little Cedar Creek |
| Coordinates | 40.58941, -75.52493 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 188.0 ft (57.3 m) |
| Deck Area | 1902.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,333 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2020 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056016 |