Pa 849; SR 0849 over Buffalo Creek
Good Condition8 years old333 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Perry |
| Location | Near Walnut Grove |
| Carries | Pa 849; SR 0849 |
| Crosses | Buffalo Creek |
| Coordinates | 40.45738, -77.26076 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 327.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 333 (2024) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056022 |