Sr2007 over Licking Creek
Good Condition6 years old119 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Clarion |
| Location | .2mi S SR 2011 Intersect. |
| Carries | Sr2007 |
| Crosses | Licking Creek |
| Coordinates | 41.09531, -79.43618 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 269.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 119 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056026 |