Fisher Mill RD over Manatawny Creek
Good Condition8 years old547 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Berks |
| Location | Manatawny Bridge |
| Carries | Fisher Mill RD |
| Crosses | Manatawny Creek |
| Coordinates | 40.34810, -75.74389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 215.9 ft (65.8 m) |
| Max Span | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 710.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 547 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056036 |