Narrow Gauge Trail over Horse Valley Run
Good Condition8 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Perry |
| Location | Toboyne Township |
| Carries | Narrow Gauge Trail |
| Crosses | Horse Valley Run |
| Coordinates | 40.33195, -77.59924 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 52.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056037 |