SR 8024(lr794rmp) over SR 80 (lr794)
Good Condition8 years old3,393 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Monroe |
| Location | On Ramp To I-80 West |
| Carries | SR 8024(lr794rmp) |
| Crosses | SR 80 (lr794) |
| Coordinates | 40.99000, -75.14000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 226.0 ft (68.9 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 764.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,393 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 121 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056042 |