T-890 (co.br#43) over Pendleton Creek
Good Condition7 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bradford |
| Location | 1 Mi.nw Of South Warren |
| Carries | T-890 (co.br#43) |
| Crosses | Pendleton Creek |
| Coordinates | 41.89950, -76.20900 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 64.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056044 |