El Dorado ST over Calaveras River
Fair Condition64 years old32,411 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 0.5 Mi N Fulton ST |
| Carries | El Dorado ST |
| Crosses | Calaveras River |
| Coordinates | 37.99075, -121.30351 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 332.0 ft (101.2 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 2469.3 sq m |
| Main Spans | 15 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,411 (2010) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0140 |