Pa Tpk I-76 over Bore Mill Run
Good Condition8 years old21,102 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Cumberland |
| Location | Hopewell Twp |
| Carries | Pa Tpk I-76 |
| Crosses | Bore Mill Run |
| Coordinates | 40.17539, -77.53744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 121.4 ft (37 m) |
| Deck Area | 384.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,102 (2001) |
| Truck Traffic | 38% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056047 |