SR 1009 over Meshoppen Creek
Good Condition8 years old135 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Wyoming |
| Location | Lemon Twp .5 M S Co Line |
| Carries | SR 1009 |
| Crosses | Meshoppen Creek |
| Coordinates | 41.64017, -75.93628 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 219 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 135 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056056 |