Us085 over Spearfish Ck
Fair Condition62 years old1,102 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 0.2 W Cheyenne Xing |
| Carries | Us085 |
| Crosses | Spearfish Ck |
| Coordinates | 44.29647, -103.86907 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 67.3 ft (20.5 m) |
| Max Span | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 215.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,102 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041091213 |