Us085 N over Redwater Rv
Good Condition21 years old4,388 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | Butte Co Line |
| Carries | Us085 N |
| Crosses | Redwater Rv |
| Coordinates | 44.59026, -103.86110 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 159.4 ft (48.6 m) |
| Max Span | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 573.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,388 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041095010 |