Interstate 280 SB over Service Road
Fair Condition53 years old50,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Mateo |
| Location | 04-sm-280-r6.99 |
| Carries | Interstate 280 SB |
| Crosses | Service Road |
| Coordinates | 37.46551, -122.29110 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 114.5 ft (34.9 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Area | 739.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50,000 (2009) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 35 0277L |