Sfo-w380 Conn Rmp over N101-san Bruno Off-ramp
Fair Condition39 years old50,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Mateo |
| Location | 04-sm-380-6.44 |
| Carries | Sfo-w380 Conn Rmp |
| Crosses | N101-san Bruno Off-ramp |
| Coordinates | 37.62814, -122.40175 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 5066.9 ft (1544.4 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 19613.9 sq m |
| Main Spans | 38 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50,000 (1998) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 35 0287K |