State Route 84 over Pedestrian Walkway
Good Condition43 years old27,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Mateo |
| Location | 04-sm-084-r27.62-mlp |
| Carries | State Route 84 |
| Crosses | Pedestrian Walkway |
| Coordinates | 37.48203, -122.15092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 149.0 ft (45.4 m) |
| Deck Area | 485.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,500 (2009) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 35 0291 |