Persimmon Tree RD over Shack Br
Good Condition63 years old340 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Limestone |
| Location | Sec17 T1s R6w |
| Carries | Persimmon Tree RD |
| Crosses | Shack Br |
| Coordinates | 34.96282, -87.18579 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 82.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 340 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 007937 |